Lgs 

Galatasaray Lisesi Nasıl Kazanılır?

Galatasaray lisesi nasıl kazanılır?

Galatasaray lisesi
Galatasaray lisesi nasıl kazanılır 2021

Selam! Ben LGS 2019 Türkiye Birincisi Nurcenan Öztürk. Devre Kardeşlerim tavsiyelerini paylaşmış. Galatasaray lisesi nasıl kazanılır?  Ben de yardımcı olmak istedim.

Öncelikle bilmeniz gereken şey “Bunları okudum uyguladım birinci olacağım” diye bir şey yok. Benim çalışma anlayışımla sizinki tamamen farklı olabilir.

Ben biraz nasıl çalıştığımdan bahsedeyim sonra tavsiyelere geçerim. Birinci dönem günde 50-150 arası soru çözüyordum denemeler ve ödevler hariç.Öğretmenlerimin önerdiği kaynakları kullandım genellikle. Sömestr tatilinde fazla heyecan yapıp her gün kütüphaneye gittim sabahtan akşama kadar soru çözdüm. Sıkılınca kitap okudum. Ama ikinci dönem nedense kendimi veremedim derslere. Denemelerdeki sıralamam düştü. Öğretmenlerim de bunu farketti beni uyardılar. Ben de bunu farkettim ama nedense düzeltmeye çalışmadım. Ders çalışmak çok çok çok sıkıcı geliyordu.

Galatasaray lisesi nasıl kazanılır?

Kendimi bunların kitap okumayı bıraktığım için olduğuna inandırdım saçma bir şekilde.

Galatasaray lisesi nasıl kazanılırKitap okumaya başlayayımdüzelecek diyordum. Ama kitap okumak da sıkıcı gelmeye başladı ve bu çok tuhaf çünkü ben kitap okumaya aşık biriyim. O sıralar bizim okul birsürü deneme yapmaya başladı. Sabah okulda bir deneme. Akşam kursta bir deneme ondan sonraki gün bir deneme.

Açıkçası ben bu denemeler olmasaydı bir yere varamazdım bence. Çünkü bir çalışma düzenim yoktu ve sıkılıyordum. Normalde oturup 90 soru çözmek sıkıcı gelebilir ama denemede süre çok çabuk geçer mesela. Neyse o sıralar ben kendimi yetersiz hissetmeye başlamıştım ki bir Hız yayınları denemesinde full yaptım.

Bu benim en büyük motivasyonum oldu çünkü ondan bir gün önce yaptığımız denemede en kötü sıralamamı yapmıştım. O denemeden sonra sınava umutla baktım ve kendi deneme çözme stilimi oluşturdum: 1-Normal ve baskı altında kalmadan denemeyi bitir.

Galatasaray lisesi nasıl kazanılır?

2-(Süreye bağlı ama genelde yeterli olur. Bazen denemeye göre de değişir) İkinci kez dikkatlice çöz. Bu sırada sıkıntı çıkabilecek sorulara işaret koy. 3-Sıkıntı çıkabilecek soruları gözden geçir.

Galatasaray lisesi nasıl kazanılır?

4-Optiğini kontrol et.Bu benim sınav çözme taktiğimdi ama siz olduğunuz denemelere göre kendinizinkini oluşturun. Benimki kişiden kişiye değişebilir.

 

Kullandığım kaynaklar olarak çok fazla öneremem çünkü dediğim gibi daha çok denemeler sayesinde oldu bu başarı. Ama kullandığım ve sevdiğim kaynaklar var.

 

1- KVA yayınlarının sayısal 300 sözel 450 soruluk ayrı soru kitapları vardı bence LGS’ye çok yakındı ve en sevdiğim kaynaktı.2- Tonguç’un sınava yakın çıkan genel denemeleri (Bunları bütün konular bitince çözün)

Galatasaray lisesi nasıl kazanılır?

3- Okyanus Master, Süper 8 benzeri kitaplar bana sınavdan çok uzak ve saçma şekilde zor geliyordu. Yani zorlanmak anlamında değil ama LGS’den zordu. Onları da çözmeyi çok seviyordum ama dediğim gibi 2. Dönem sıkıldım hepsinden.

Ama farklı soru türleri görmek için yine çözmeniz gerekir bence.4- Aslında kaynaklarımı çok hatırlayamıyorum ama öğretmenlerimin önerdiği kaynakları kullandım daha çok memnun kaldığımı hatırlıyorum. Siz de öğretmenlerinizin önerilerini dinleyin ber pişman olmazsınız.En önemli tavsiyelerim

Galatasaray lisesi nasıl kazanılır?

1 Tamam önünüzde büyük bir sınav var ama bir daha 14 yaşında olmayacaksınız. Okulunuzun yaptığı etkinliklere katılmaya çalışın. Ailenizle güzel pazar günleri geçirin mesela.

 

2- Her gün bir deneme çözün. Birinci dönem iki günde bir falan da olabilir. Sıralı denemeler var birinci dönem onları çözün. Sadece öğrendiğiniz konuları içeriyor. Ve bunları çözerken süre tutun. Sınav süresiyle aynı olsun mümkünse.3- Mutlaka kitap okuma alışkanlığı edinin. Buna macera romanları okuyarak başlayabilirsiniz. Ben de geçen sene sadece macera romanları okurdum ama şu an derin anlamlı edebi eserleri okurken zevk alıyorum.

Galatasaray lisesi nasıl kazanılır?

– Hedefinizi yüksek tutun. Benim hedefim Galatasaray’dı. 2. Dönem başaramayacağım diye düşünmeme rağmen hedefimden vazgeçmedim ve şu an başardım. Yüksekte olan hedefinizi gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Ama o hedef için uğraşırken kendinizi daha çok geliştireceksiniz

Galatasaray lisesine girmek için iki yol var birincisi ilkokul başında kura ile okula girebilirsiniz veya lgs sınavı ile Galatasaray lisesine girebilirsiniz Galatasaray lisesi tamamen ücretsizdir.

Mustafa Özçelik

Sinavdan.com kurucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: